Zöld Szív Országos Találkozó 2022. október 7-8.


Spread the love

Dunaharaszti, Hétszínvirág Óvoda

A továbbképzés témája: Erdőpedagógiai és természetpedagógiai módszerek alkalmazása óvodák, iskolák udvarán kialakítható tanösvényen

2022. október 7-én és 8-án otthont adhattunk a Zöld Szív Ifjúsági Természetvédő Mozgalom szokásos évi országos találkozójának.
A hagyományoktól kicsit eltérően az első napot nyitottá tettük olyan pedagógusok számára is, akik nem tagjai az egyesületnek, de kíváncsiak arra a természeti nevelő munkára, amit mi, zöldszíves óvodapedagógusok végzünk nap, mint nap a gyerekekkel. A szakmai nap azt járta körül, hogy mi a célja, hol a helye a tanösvényeknek a környezeti nevelésben.
A gyakorlatorientált képzés, példákat mutatott kezdeményezések, megfigyelések tervezésére, kivitelezésére a természetben, illetve tanösvényi környezetben.
A nap folyamán bemutatásra került:

  • Óvodánk Madárbarát tanösvénye,

  • A Zöld Szív Védenc programja,

  • A Zöld Szív Folyófigyelő programja,

  • A Magyar Környezeti Nevelési Egyesület Beporzó Vándor Tanösvénye,

  • Játékkiállítás környezeti témák és matematikai képességek fejlesztése terén, mely társasjátékokat az óvodánk pedagógusai készítettek, fejlesztettek.
KisDuna tv Tudósítása a rendezvényről

Óvodánkban a Zöld Szív elveit szem előtt tartva mindennaposak a közvetlen környezetünk felfedezései, olyan állat és növény fajokkal való ismerkedés, amelyek a gyerekekkel együtt élnek óvodánk udvarán, vagy akár a közvetlen környezetünkben. Ehhez olyan szakmai módszertant dolgoztunk ki, amit úgy gondoltunk, hogy érdekes lehet mások számára is, inspirálhatja őket biológiai ismereteik bővítésére, szakmai látásmódjuk szélesítésére.

A meghívókat még májusban küldtük ki az agglomerációban és Budapesten található Zöld Óvodáknak, Iskoláknak, illetve szakmai fórumokon hirdettük meg az internet segítségével. A válaszok, érdeklődések nagyon hamar megérkeztek, minket is meglepve 128 fő regisztrált még június elején a rendezvényre az ország legkülönbözőbb pontjairól, sőt Nagyváradról és Csíkszeredáról is.

Szerettük volna, ha a pedagógusokat nem terheli részvételi költség, ezért próbáltunk forrásokat, támogatókat keresni. A városunkban működő Coca-Cola cég, a Kék Bolygó Alapítvány, Dunaharaszti Hétszínvirág Óvodáért Alapítvány, továbbá a Dunaharaszti Város Önkormányzata jelentős támogatásban részesítette intézményünket és ezáltal a rendezvény magas színvonalon történő megvalósítását.

Külön köszönetet szeretnénk mondani Gál Tímeának a sok finom süteményért!

A rendezvény fővédnökségét Dr. Áder János, a Kék Bolygó Alapítvány elnöke vállalta el, ami nagy elismerés és megtiszteltetés volt számunkra.

A rendezvény első órájában óvodánk vezetője Kenessey Beáta köszöntötte vendégeinket, alpolgármester urat, városunk jegyzőjét, aljegyző asszonyát, az Óvodai Nevelés folyóirat főszerkesztőjét Hornyán Annát, a Zöld Szív vezetőségét, Orgoványi Anikót, dr. Victor Andrást és Jantnerné Oláh Ilonát a paksi Hétszínvirág Óvoda volt vezetőjét, erdőpedagógust, a KOKOSZ ( Környezet és-Természetvédelmi Oktatóközpontok Országos Szövetsége) főtitkárát, aki a mai napig mentorálja óvodapedagógusainkat. Ő volt az a szakember, aki elindított minket a zöldszíves lét első lépésein, és ha nehézségekbe ütköztünk, akkor jó tanácsokkal látott el minket.

A rendezvényt Lehel Endre alpolgármester nyitotta meg, aki már a kezdetektől figyelemmel kíséri zöldszíves munkánkat. Utána Orgoványi Anikó a Zöld Szív alapító elnöke mutatta be a mozgalom munkáját, elveit, filozófiáját, és nem utolsó sorban a „Zöld Szív titkát”.

A program óvodánk bemutatásával folytatódott, „Hogyan válik egy kisgyermek zöldszívessé a Hétszínvirág Óvodában?” címmel. A paksi Hétszínvirág Óvoda (mely Zöldszíves óvoda, Örökös Zöld óvoda is egyben) volt óvodavezetője, Jantnerné Oláh Ilona az erdőpedagógiáról, természeti nevelésről tartott előadást, majd kolléganője, Török Vivien mutatta be az óvodájuk tanösvényét, természetbúvár szobáját. Mint kiderült, Vivien ebben az óvodában volt zöldszíves ovis, és most ő a környezeti munkaközösségük vezetője!

Délben a Kék Bolygó Alapítvány vendégei voltunk ebédre, majd dr. Szili Katalin, miniszteri biztos,az Országgyűlés volt elnöke (aki 1996 óta a Zöld Szív tiszteletbeli tagja, mint humánökológus és volt környezetvédelmi államtitkár) mondott beszédet, elismerve a legkisebbek között végzett munkánk fontosságát, nemcsak a jelenünk, hanem a jövőnk  szempontjából is.

A csoportmunkák négy helyszínen zajlottak, óránkénti váltással.

A kertünkben található tónál Victor András, Orgoványi Anikó, Jantnerné Oláh Ilona, Török Vivien mutatták be a vízvizsgálati módszereket, eszközöket, és játszottak olyan játékokat, amelyek segítik a gyerekek természeti megfigyeléseit, tapasztalati tudását. A vízvizsgálatot Dunaharaszti Duna parti szakaszain szoktuk elvégezni, de most a kerti tavunk kiváló lehetőséget biztosított ennek bemutatásra.

A madártanösvényünk játékos bejárását, melynek módszertanát az óvodánk környezeti munkaközössége dolgozta ki, Molnárné Müller Krisztina és Kelemen-Szebeny Olga óvodapedagógusok vezették.

A harmadik helyszín az utcánk elején található védenc fánknál, a Fehér Nyárfánál volt, ahol a Zöld Szív Védenc programját és az ovi védenc fájának megfigyelésének, nyomon követesének módszertanát mutattam be.

A Magyar Környezeti Nevelési Egyesület meghívott vendégként a beporzókról szóló vándor tanösvényüket hozták el, az ő játékaik által sok új ismerettel lettünk mi is gazdagabbak.

A szünetekben óvodapedagógusaink által készített környezeti témájú társasjátékokra lehetett szavazni. A résztvevők a kreativitásnak olyan magas szintjét tapasztalhatták meg a játékok által, amire méltán lehetünk sok szakmai érdemünk mellett büszkék.

A nap zárásakor Orgoványi Anikó adta át személyesen a 8 kreditet igazoló tanúsítványt a pedagógusoknak.

Számunkra azonban még nem ért véget a nap, ugyanis óvodánkban szállásoltuk el a messziről érkező  zöldszíveseket. Szombaton erdőjárásra készültünk reggeli után a Kápolna-domb mögötti erdőnkbe.  Dr. Sziráki György várt már bennünket a dombnál, aki sok-sok éve mentorál bennünket, segíti biológiai ismereteink bővülését, ő mutatta be nekünk Dunaharaszti természeti értékeit. A Kápolna-domb védett, fokozottan védett virágai, a terület története, az itt végzett cserjementesítési munkánk bemutatása után, Gyuri bácsi segítségével az erdő cserje, fa fajtáival, és többek között a gyurgyalag különleges fészkelési szokásaival ismerkedtünk meg. Mindeközben pedig bemutattuk azokat az erdőpedagógiai alapú játékokat, amiket a mi, gyerekekkel történő erdőjárásaink során szoktunk játszani. A közös ebéd után indultak haza kollégáink, és voltak, akikre még nagyon hosszú út várt, hiszen határainkon túlról érkeztek.

Nagy örömmel és büszkeséggel tölt el bennünket, hogy otthont adhattunk ennek a találkozónak. Értékes kapcsolatok születtek, szakmai megújulás, inspirálódás, vidám, jó hangulat jellemezte végig mind a két napot, és a visszajelzések alapján gazdagabban távoztak tőlünk vendégeink.

Mi is nyertünk, óvodánk minden dolgozója a közel egy évig tartó szervezés folyamatában olyan példaértékű összefogást mutatott, ami nélkül ez a két nap nem jöhetett volna létre.

                                                                                      Mester Andrea