Immár másodízben került megrendezésre a „Merre tovább Zöld Óvoda, Ökoiskola?” című konferencia, a Zöld Szív Ifjúsági Természetvédő Mozgalom szervezésében, a Pomázi Művelődési Házban, 2024. október 11-én.
A felhívásunkra, mi szerint Zöld Óvoda és Ökoiskola cím birtokosaként szeretnének-e új lendületet kapni a fejlődéshez, megismerni a Zöld Szív filozófiáját és módszereit, illetve kíváncsiak-e arra, milyen változások történtek a Zöld Óvodákban és Ökoiskolákban miután csatlakoztak a Zöld Szívhez, több mint hetvenen jelentkeztek, és zarándokoltak el Pomázra a következő harmincegy településről: Budapest, Detk, Dunaföldvár, Dunaharaszti, Dunakeszi, Dunaújváros, Eger, Emőd, Fehérvárcsurgó, Gödöllő, Gyula, Kecskemét, Kismaros, Komárom, Kőszeg, Kunszentmárton, Miskolc, Mór, Orgovány, Ócsa, Paks, Pilisborosjenő, Pomáz, Százhalombatta, Szekszárd, Szigethalom, Szokolya, Szolnok, Tárnok, Vác és Velencefürdő.
A konferencia résztvevőit Leidinger István Pomáz Város polgármestere köszöntötte. Beszédében példákat hozott a város környezet- és természetvédelmi beruházásairól. Méltatta a Zöld Szív 35 éve
folyó természeti és környezeti nevelési tevékenységét, különös tekintettel arra, hogy a kezdeményezés Pomázhoz kötődik.
Az első előadó, Dr. habil Kováts-Németh Mária CSc. egyetemi magántanár Dr. habil Kováts-Németh Mária CSc. egyetemi magántanár az erdőpedagógiáról tartott előadást „Erdőpedagógia, mint zöldszíves projekt” címmel. A professzor asszony szavait idézve:
„Mi a nevelő és mindnyájunk feladata? A valóság / a tudomány, benne a neveléstudomány és társtudományainak ismerete, megismertetése célvezérelt tapasztalatszerzéssel, azaz valóságos projektekkel. Ezen gondolatok gyakorlati megvalósítását kívánja elősegíteni az Erdőpedagógia projekt, mint életmódstratégia környezettudatos szemlélet kialakítása, megvalósítása érdekében.”
Dr. Victor András ny. főiskolai tanár, a Zöld Szív alelnöke a klímaváltozás okairól és következményeiről beszélt. Előadásában rámutatott, hogy a klímaváltozásnak több oka is van. Egyrészt
posztglaciális korszakban vagyunk, de emellett az ember ipari tevékenységének következtében emelkedik a levegő szén-dioxid szintje. Mindezek következtében zsugorodnak a Föld jéggel borított területei, emiatt pedig emelkedik a világ óceán szintje. A következmények beláthatatlanok.
Orgoványi Anikó, a Zöld Szív elnöke, a zöldszíves alapelveket ismertette a
természetpedagógiától, a természeti nevelésen keresztül, a szelíd módszerek alkalmazásáig.
Ezután következtek azoknak a pedagógusoknak a bemutatkozásai, akik az előző évi konferencián jelentkeztek a Zöld Szívbe, és az azóta eltelt egy év során nevelték a gyerekeket zöldszíves szemléletben. Ennek a természeti nevelésnek az eredményét mutatták be fotókkal illusztrál előadásaikban.
Dubiczné Szőke Piroska, a Dunaföldvári Eszterlánc Óvoda pedagógusa „Zöldszívesek lettünk!” címmel bemutatott ppt. előadásában beszámolt a Pille csoport munkájáról, az élménynyújtással, megtapasztalással, játékos módszerekkel végzett madáretetésről, odúkészítésről, fa-mag ültetésről és magonc nevelésről. Eredményét jelzi az óvodásától vett idézet: „Én gyalog megyek fát ültetni!”
Takács Ilona Andrea, A Komáromi Szőnyi Színes Óvoda pedagógusa elmondta, hogy a tavalyi konferencián hallottak és látottak hatására az egész óvoda csatlakozott a Zöld Szívhez. mint mondotta:
„A Zöld Szív filozófiája, a zöldszívesség válás további fejlődési lehetőséget biztosít a Zöld Óvodai tartalmak megvalósításához, és a fenntarthatóságra neveléshez.”
Kulcsár Marianna, az Ócsai Nefelejcs Óvoda „Zöld Tündére”, aki magára öltve a tündérruhát, elvarázsolja a gyerekeket a természet szeretetével. Védencük a három juharfa az óvoda udvarán, a zöldszívesek „Hét próbáját” az Öreg Turjánban teljesítették.
Tóth Éva Andrea a tárnoki Mesevár Óvoda pedagógusa „Zöldszívessé válásunk első éve” címmel számolt be zöldszíves munkájukról. Őket is segíti a „Zöld Tündér” egy gyönyörű baba formájában. Segítségével vezetik be a kicsiket a természet világába, ahol személyesen üdvözlik a fákat,
tapasztalataikat zöldszíves füzetben örökítik meg, óvodai munkaterük is zöldszívessé változott. A művészeti eszközök alkalmazása is jelentős szerepet játszik pedagógiai módszereikben. Legfőbb céljuk a „Kifinomult természetempátiával rendelkező gyerekek nevelése.”
Ezután a több évtizedes gyakorlattal rendelkező, zöldszíves pedagógusok előadásai következtek.
Jantnerné Oláh Ilona, innovátor mesterpedagógus, erdőpedagógus, környezeti nevelő, a Paksi Hétszínvirág Óvoda ex-vezetője, „Merre tovább? Zöld Szívvel, lélekkel a pedagógiamunkában”
címmel tartott előadást. Több mint három évtizeddel ezelőtt, 1992-ben csatlakoztak a Zöld Szív IfjúságiTermészetvédő Mozgalomhoz, azóta a természeti nevelés „magasiskoláját” járják. Számos alkalommal tartottak zöldszíves országos találkozót, Víz világnapi konferenciát, pedagógus szakmai találkozót.
2000-ben, majd 2008-ban is elnyerték „Az év Zöldszíves Óvodája” kitüntető címet. Elmondása szerint a szemléletbéli változást a paradigmaváltás hozhatja meg, mely hatással van a gondolkodásunkra, az életmódunkra és a pedagógiai munkánkra is. Elméletét számos fotóval illusztrálta, bemutatva a paksi Hétszínvirág Óvodában folyó, módszereiben rendkívül gazdag természeti nevelési munkát.
Mester Andrea, a Dunaharaszti Hétszínvirág Óvoda pedagógusa „Akiket a virágok szeretnek” címmel mutatta be a tavasszal átadott Beporzó tanösvényüket. Az EON által meghirdetett „A Föld bajnokai” című pályázat közönségdíját elnyert projektjük méltán nyert országos elismertséget.
Szakmai koordinátoruk, dr. Sziráki György, az MTA doktora és a Természettudományi Múzeum ny.főmuzeológusa segítségével szerkesztették és állították össze a tanösvény ismertető tábláit, vadvirágokat
bemutató magaságyását, és a Zöld Szív alakú rovarhotelüket. A megvalósításba a szülőket is bevonták.
Tanösvényük, és az óvodában folyó természeti nevelési munkájuk nyomán az óvoda mára szinte zarándokhellyé vált, és egész nevelőtestületek látogatják őket.
Kézsmárki Irén, környezeti nevelő, a kecskeméti Aranykapu Magánóvoda mesterpedagógusa,
„Ártereink üzenetei – természetismereti felfedező tábor a Tiszazugban” címmel tartott előadást.
Természetfelfedező táboruk közel 20 éve működik a Kunszentmárton közelében fekvő Tiszazugban, vadregényes körülmények között. A változatos élőhelyeket terepi megfigyelésekkel, valós élmények megszerzésével hozzák közel a gyerekekhez. Az ismeretbővítésen túl, gazdag módszertani eszköztáruk segítségével fejlesztik a kicsik egyéni ötleteinek megvalósulását, kreativitásuk kibontakoztatását.
A konferencia végén gyerekrajz kiállítást tekinthettek meg az érdeklődők. A pomázi Mátyás Király Általános Iskola 4.b osztályos „Zöldszíves osztályának” diákjai készítették, „A világunk zöldszíves
szemmel” című felhívásra.
Köszönetünket fejezzük ki a rendezvényeink támogatásáért:
- a Nemzeti Kulturális Alapnak, a
- Pomázi Önkormányzatnak, Leidinger István polgármester úrnak,
- Hardi Péter alpolgármester úrnak,
- Pomázi Művelődési Ház és Könyvtár igazgatójának, Nyári Darinkának és munkatársainak,
- a helyi Szimbiózis Multimédia Bt papírboltnak,
- A Muravidék Baráti Kör Kulturális egyesületnek,
- Ruda Gábornak,
- a Zöld Szív Nagytanács tagjainak – dr. Nemes Andrásnak és Rádi Rózsának,
- továbbá dr. Gyöngyösi Józsefnek,
- Kelemen–Szebeny Olgának,
- a Pomázi Mátyás Király Általános Iskolapedagógusainak – Orgovánné Kiss Erika és Takácsné Oláh Máriának, valamint minden további
- segítőnek, akik bármilyen módon – szellemileg, anyagilag, vagy önkéntes munkájukkal támogatták
- egyesületünket.
- Végül, de nem utolsósorban köszönjük a konferencia előadóinak, és résztvevőinek, és hozzájárultak rendezvényünk sikeréhez!